Energiya foyda bilan: Farg‘ona NQIZ resurslarga yondashuvni qanday o‘zgartirmoqda
O‘zbekiston Respublikasida elektr energiyasi taqchilligi sharoitida energiyadan oqilona foydalanish taraqqiyotning asosiy omilga aylanmoqda. 2025-yilda Farg‘ona NQIZ sanoat korxonasi bir vaqtning o‘zida samarali, ekologik barqaror va ijtimoiy mas’uliyatli bo‘lishi mumkinligini amalda namoyon etdi.
Zavod hududida eski DRL-250 yoritgichlari har birining quvvati 150 Vt bo‘lgan quyosh panelli 200 ta yoritgichga almashtirildi. Natijada har oy taxminan 9 ming kVt·soat elektr energiyasi tejalmoqda. Bu miqdor qariyb 200 ta xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash uchun yetarli.
1340 kVt quvvatga ega yangi quyosh elektr stansiyasi oyiga 167 ming kVt·soat elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Bu energiya qariyb 4 ming xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash uchun yetadi — bu tejamkorlik ko‘lamini ko‘rsatadigan haqiqiy raqamlar.
21-10/600 qurilmasida eskirgan N-20 nasosi (2000 kVt quvvatli dvigatel) 1600 kVt quvvatli zamonaviy agregatga almashtirildi. Bu har oy 473 ming kVt·soat elektr tejash imkonini berdi — bu 1100 dan ortiq xonadonni elektr energiyasi bilan ta’minlash uchun yetarli.
Nasoslarning suv bug‘ida ishlashdan texnik havoga o‘tishi oyiga 1142 Gkal issiqlik energiyasini tejash imkonini berdi — bu qish mavsumida 1500 ga yaqin xonadonni isitish uchun yetadi.
Quyosh energiyasida ishlaydigan issiq suv olish qurilmasidan foydalanish yana 6 Gkal energiya tejash imkonini berdi — bu shahar va atrof-muhit uchun qo‘shimcha foyda.
Neftni qayta ishlashda ajralib chiqadigan gazlar endi yig‘ilib, ishlab chiqarishga qaytarilmoqda — oyiga taxminan 286 ming m³. Yana 390 ming m³ tozalangan neft gazlari Farg‘ona IES qozonlarida energetik jarayonga jalb etilmoqda — yo‘qotishlarsiz va atrof-muhitga minimal ta’sir bilan.
"2025-yilda Farg‘ona NQIZ sanoat ishlab chiqarishida energiyani tejash va shu bilan birga jamiyatga foyda keltirishning namunasiga aylandi. Zavod tomonidan tejalgan har bir kilovatt elektr energiyasi va har bir Gkal issiqlik zamonaviy texnologiyalar tufayli issiqlik va yorug‘lik yetkazilayotgan xonadonlar, uylar va oilalar uchun haqiqiy manfaatdir", — dedi Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi bosh energetigi Kamolxo‘ja Qodirov.